Vitajte na stránkach filmového klubu Iskra Kežmarok
Dnes je 14.8.2020, staňte sa našimi fanúšikmi na facebooku
TOPlist


 

 

 

 


 
Cigáni idú do volieb
 
Dokument, Slovensko/Česko, 2012, 72 min, v pôvodnom znení (slovensky, rómsky). 4. marec 2013, 19:00
DCP 2D


za osobnej účasti režiséra Jaroslava Vojteka

Dokumentárny film Jara Vojteka o pokuse cigánskeho lídra Vlada Sendreia a jeho tímu vyhrať voľby na „bielom“ Slovensku. Hádky, spev i zrada.

Cigáni idú do volieb sú príbehom Vlada Sendreia, Róma s minulosťou bitkára, v súčasnosti hyperaktívneho aktivistu v treťom sektore, kultúre, lídra skupiny Kokavakére Lavutáris, ktorý sa pripravuje na vytúženú budúcnosť: byť zvoleným zástupcom, politikom.

Má rómsky aktivista a jeho cigánsky volebný tím šancu uspieť v „bielej“ spoločnosti?! Napriek školeniu odborníka z americkej nadácie zažívame neuveriteľne živelnú predvolebnú kampaň, tragikomické situácie i expedíciu do rómskych ghiet na okraji spoločnosti. Zároveň je ale príbeh Vlada Sendreia aj moderným osudom slovenského Róma 21. storočia. Z jedného z Cigánov, stojacich v rade na podporu sa postupne stal spoločensky aktívny a známy človek. Dnes je nepísaným „vajdom“, autoritou nielen v svojom domácom spoločenstve, ale i reprezentantom kraja, rodnej Kokavy nad Rimavicou. Zvyšku Slovenska je známy aj vďaka vystúpeniu skupiny Kokavakére Lavutáris alias Sendreiovci, hrajúcej pôvodnú a populárnu rómsku hudbu, a zároveň i úspechu, ktorý pre nich znamenalo nahrávanie hudby s hudobným producentom Hansom Zimmerom, ktorý si ich hudbu vybral do filmu Sherlock Holmes – Hra tieňov (r. G. Ritchie).

Réžia: Jaroslav Vojtek. Námet, scenár: Jaroslav Vojtek, Tomáš Kaminský. Dramaturgia: Marek Leščák. Kamera: Jaroslav Vojtek, Noro Hudec, Janko Meliš, Tomáš Stanek. Strih: Terézia Mikulášová, Peter Harum. Produkcia: Tomáš Kaminský, Michal Hollán. Hrajú: Vlado Sendrei, Jana Sendreiová, Jaro Berky.

 

CSFD.cz       Recenzia       Trailer      Potvrďte účasť na facebooku

 

>>> späť na ARCHÍV PREMIETANÍ >>>

 

 

 

      Oficiálne stránky filmového klubu Iskra Kežmarok,    web&design Boris Švirloch, Stanislav Griguš, Lukáš Fiolek    2011