Vitajte na stránkach filmového klubu Iskra Kežmarok
Dnes je 15.8.2020, staňte sa našimi fanúšikmi na facebooku
TOPlist


 

 

 

 

 
Slovensko 2.0
 
Poviedkový/dráma/dokumentárny/animovaný, Slovensko, 2014, 100 min, v pôvodnom znení (slovensky) 22. apríl 2014, 19:00
DCP 2D


za osobnej účasti Juraja Herza,
jedného z režisérov a kežmarského rodáka


„Dvadsať rokov existencie Slovenska očami desiatich slovenských filmových tvorcov.“

Čo je to "Slovensko"? Ako vysvetliť tento pojem neznámemu cudzincovi či návštevníkovi? Aký je genetický a programovací kód softvéru pojmu "Slovensko"? Ako sa používa a ako sa mení v horizonte posledných 20 rokov?

Slovensko 2.0 je mozaikou 10 rôznych krátkych filmov (hraný, animovaný, dokumentárny, experimentálny film), ktoré reflektujú dvadsať rokov existencie Slovenska očami desiatich slovenských režisérov - Juraj Herz, Martin Šulík, Peter Kerekes, Zuzana Liová, Mišo Suchý, Ondrej Rudavský, Peter Krištúfek, Viera Čákanyová, Miro Jelok a Iveta Grófová. Tieto režisérske osobnosti predstavujú široké generačné, názorové a žánrové spektrum a podávajú spoločensko-kritickú a umeleckú reflexiu súčasnej slovenskej situácie a národných dejín posledného storočia.

Réžia: Juraj Herz, Martin Šulík, Peter Kerekes, Zuzana Liová, Mišo Suchý, Ondrej Rudavský, Peter Krištúfek, Viera Čákanyová, Miro Jelok a Iveta Grófová. Scenár: Juraj Herz, Martin Šulík, Peter Kerekes, Zuzana Liová, Mišo Suchý, Ondrej Rudavský, Peter Krištúfek, Viera Čákanyová, Miro Jelok a Iveta Grófová.


Juraj Herz o filme:
„Zo Slovenska som odišiel vo svojich 20 rokoch a odvtedy som sa sem vracal v podstate ako cudzinec. Tak som sa trošku poľakal, že čo si môžem vymyslieť pre tento film. Potom mi však napadlo, ako veľmi som sa bavil na tom, že mi moje rodné mesto Kežmarok dalo čestné občianstvo. A že by sa z toho dala urobiť skoro až satira. Pretože ja som bol vlastne z Kežmarku vyhnaný. Bol som strašný žiak, bol som strašný bitkár a navyše som mal v sebe takú komediantskú chuť baviť celú triedu. Z mravov som mal dvojku, ba aj trojku. Preto ma prekvapilo aj pobavilo, že mi moje rodné mesto vzdalo poctu. V Kežmarku sa narodili moji prastarí rodičia, starí rodičia, rodičia, jeden z mojich dvoch bratov tam stále žije. Kežmarok pokladám za svoje rodné mesto a návrat doň bol ako návrat domov. Aj tá lekáreň, ktorá je vo filme, je naozaj lekáreň, po ktorej som ako malý chlapec behal a v ktorej bol otec lekárnikom.“
 

CSFD.cz       Recenzia       Trailer      Potvrďte účasť na facebooku

>>> späť na ARCHÍV PREMIETANÍ >>>

 

 

 

      Oficiálne stránky filmového klubu Iskra Kežmarok,    web&design Boris Švirloch, Stanislav Griguš, Lukáš Fiolek    2011