Vitajte na stránkach filmového klubu Iskra Kežmarok
Dnes je 15.8.2020, staňte sa našimi fanúšikmi na facebooku
TOPlist


 

 

 

 

 
2001: Vesmírna odysea
2001: A Space Odyssey
Sci-fi, Veľká Británia/USA, 1968, 147 min, v pôvodnom znení (anglicky) s českými titulkami. 13. apríl 2014, 19:00
DCP 2D


Najmagickejšia cesta do hlbín vesmíru a ľudského vnútra.

Svet stojí na prahu 21. storočia a ľudstvo už dávno preniklo do vesmíru, ale dosiaľ ho celkom nepochopilo. O tom svedčí aj nečakaný objav záhadného monolitu na Mesiaci, ktorého nevysvetliteľnú existenciu treba (aspoň zatiaľ – pre zachovanie pokoja a poriadku) utajiť. Jediná stopa vedie k Jupiteru, a preto sa na túto planétu v tajnosti vydáva expedícia, ktorej cieľom je získať dôkazy o možnej existencii inej civilizácie vo vesmíre.

Filozofická filmová opera. Evolúcia a zmysel existencie ľudstva v niekoľkých epochách, v priebehu ktorých je človek konfrontovaný so zlovestným a mlčiacim symbolom mimozemského života. Science-fiction film, po ktorom už filmové sci-fi nikdy nebolo ako predtým, a súbežne napísaný rovnomenný science-fiction román, po ktorom sa sci-fi literatúra navždycky zmenila. Jeden z najväčších mýtov filmovej histórie a spoločné majstrovské dielo dvoch osobností svojich odborov – režiséra Stanleyho Kubricka a spisovateľa Arthura C. Clarka. Neopakovateľná cesta
za hranice ľudskej skúsenosti, za hranice priestoru a času…

Okrem filozofického posolstva je 2001: Vesmírna odysea prelomovým filmom i z hľadiska technických prvkov a predstavuje míľnik v organickom využívaní špeciálnych efektov. Zjednodušene povedané, každý tvorca, ktorý po roku 1968 využíval vo svojom diele špeciálne efekty, sa musel vyrovnať s existenciou a odkazom Kubrickovho filmu.

Réžia: Stanley Kubrick. Scenár: Arthur C. Clarke, Stanley Kubrick. Kamera: Geoff Unsworth. Strih: Ray Lovejoy. Hudba: Aram Chačaturjan, György Ligeti, Johann Strauss, Richard Strauss. Hrajú: Keir Dullea, Gary Lockwood, William Sylvester, Daniel Richter, Douglas Rain.
 

CSFD.cz       Recenzia       Trailer      Potvrďte účasť na facebooku

>>> späť na ARCHÍV PREMIETANÍ >>>

 

 

 

      Oficiálne stránky filmového klubu Iskra Kežmarok,    web&design Boris Švirloch, Stanislav Griguš, Lukáš Fiolek    2011