Vitajte na stránkach filmového klubu Iskra Kežmarok
Dnes je 14.8.2020, staňte sa našimi fanúšikmi na facebooku
TOPlist


 

 

 

 

 
Walesa, človek z nádeje
Wałęsa. Człowiek z nadziei
Dráma, Poľsko, 2013, 127 min, v pôvodnom znení (poľsky) so slovenskými titulkami. 7. apríl 2014, 19:00
DCP 2D


Walesa, človek z nádeje je najnovší film jednej z najväčších osobností poľskej kinematografie. 87-ročný Andrzej Wajda v tomto diele prináša pohľad do desaťročia života Lecha Walesu – robotníka z gdanských lodeníc, ktorý viedol hnutie Solidarita proti komunistickej vláde a napokon sa stal prvým prezidentom demokratického Poľska.

Wajda už v minulosti nakrútil dve renomované drámy o hnutí Solidaria – Človek z mramoru (1977) a Človek zo železa (1981). Walesa, človek z nádeje (2013) je jej ukončením. S Lechom Walesom spája Wajdu dlhoročné priateľstvo a Walesa si dokonca v druhom spomínanom filme zahral sám seba. Vo svojom novom diele Wajda nevyobrazuje Walesu ani ako človeka z mramoru ani ako človeka zo železa, ale ako človeka, ktorého po štrajkoch v lodeniciach v decembri 1970 obvinili aj z donášania informácií na svojich kolegov. Vo filme vidíme ako Walesa po mučivom vypočúvaní podpisuje vyhlásenie, ktoré nečítal, čo je najďalej ako sa Wajda rozhodol vo svojom diele zájsť a čo je dozaista ďalej ako sa bude páčiť mnohým Poliakom.

Réžia: Andrzej Wajda. Scenár: Janusz Glowacki. Kamera: Pawel Edelman. Strih: Milenia Fiedler. Hudba: Pawel Mykietyn. Hrajú: Robert Wieckiewicz, Agnieszka Grochowska, Maria Rosaria Omaggio, Cezary Kosinski, Miroslav Baka, Maciej Stuhr a ďalší.
 

CSFD.cz       Recenzia       Trailer      Potvrďte účasť na facebooku

>>> späť na ARCHÍV PREMIETANÍ >>>

 

 

 

      Oficiálne stránky filmového klubu Iskra Kežmarok,    web&design Boris Švirloch, Stanislav Griguš, Lukáš Fiolek    2011