Vitajte na stránkach filmového klubu Iskra Kežmarok
Dnes je 14.8.2020, staňte sa našimi fanúšikmi na facebooku
TOPlist


 

 

 

 

 
Mesiac
 
Animovaný, Slovensko, 2012, 10 min.
 
28. október 2013, 19:00
DCP 2D


Mesiac rozpráva imaginatívny príbeh odkazujúci na pramene prehistorickej mystiky ľudstva a na základné otázky metafyziky dobra a ľudskej existencie. Je postavený na výsostne výtvarných základoch, využíva viaceré techniky animácie – od tradičných až po súčasné.

Réžia, scenár, animácia, kamera, strih: Ondrej Rudavský. Hudba: Wolfgang Amadeus Mozart.

 

CSFD.cz       Recenzia            Potvrďte účasť na facebooku

 
Hirošima, moja láska
Hiroshima mon amour

 
Vojnový/romantický/dráma, Francúzsko/Japonsko, 1959, 88 min, v pôvodnom znení (francúzsky) s českými titulkami. 28. október 2013, 19:15
DCP 2D


Francúzsko-japonský film Hirošima, moja láska, nakrútený na námet románu Marguerite Durasovej, patrí k míľnikom modernej svetovej kinematografie. Ide o filmovú báseň o láske a jej zmare, o večenej sile citu a o neodvratnosti zabudnutia. Prináša príbeh francúzskej herečky (Emmanuel Riva), ktorá prišla do Hirošimy nakrúcať scény z pripravovaného mierového filmu a predposlednú noc tu strávi s Japoncom, ktorý v nej vyvolá spomienku na tragédiu, ktorá sa stala pred štrnástimi rokmi v Nemcami okupovanom Francúzsku. Obrazy masovej tragédie v zozbieranom filmovom materiáli v nej vyvolávajú spomienky na prvú lásku v dobe okupácie v mestečku Nevres, kde sa zamilovala do nemeckého vojaka. Toho však v deň víťazsta zabijú a na znamenie hanby jej ostrihajú vlasy.

Spôsob, akým je príbeh vyrozprávaný, sa výrazne líši od tradičného poňatia filmovej epiky a vytvára nový filmovo-estetický kánon, ktorý v šesťdesiatych rokoch uplatňovali vo svojich dielach príslušníci „nových vĺn“ - od francúzskej až po československú. Obe tragédie – osobnú tragédiu herečky i tú hirošimskú, divákovi sprostredkúvajú dialógy, ale i mimozáberové komentáre a montáž záberov. Scenár priniesol originálny spôsob narácie, prekračuje klasické postupy a poskytuje čisto filmové riešenia. Kamera a mikrofón prenikajú do vedomia hrdinky, kde sa prelínajú s udalosťami vzdialenými v čase, dokonca i ulice v skutočnosti dvoch úplne odlišných geografických lokalít sa vo filme prepájajú. Tvorcovia využívajú sugestívnu montáž milostného vzťahu a vnútorné dialógy či monológy v slede so zábermi Hirošimy a prinášajú tak na plátno pôsobivé obrazy, ktoré stotožňujú osudy svojich hrdinov s osudmi miest ich tragédií.

Réžia: Alain Resnais. Scenár: Marguerite Duras. Kamera: Michio Takahashi a Sacha Vierny. Strih: Jasmine Chasney, Henri Colpi a Anne Sarraute. Hudba: Georges Delerue a Giovanni Fusco. Hrajú: Emmanuelle Riva, Eiji Okada, Stella Dassas, Pierre Barbaud, Bernard Fresson a ďalší.

 

CSFD.cz       Recenzia       Trailer      Potvrďte účasť na facebooku

>>> späť na ARCHÍV PREMIETANÍ >>>

 

 

 

      Oficiálne stránky filmového klubu Iskra Kežmarok,    web&design Boris Švirloch, Stanislav Griguš, Lukáš Fiolek    2011