Vitajte na stránkach filmového klubu Iskra Kežmarok
Dnes je 14.8.2020, staňte sa našimi fanúšikmi na facebooku
TOPlist


 

 

 

 

Hlad ( Hunger ) Veľká Británia, Írsko, 96 min, rok 2008
v pôvodnom znení (anglicky) s českými titulkam
4. apríl 2011, 19:00

Väznica Maze v severnom Írsku, rok 1981. Situácia medzi odsúdenými z radov írskej republikánskej armády (IRA) a dozorcami sa začína vymykať kontrole. Ponižujúce a čím ďalej tím viac brutálnejšie praktiky dozorcov naopak utvrdzujú väzňov v ich odhodlaní k odporu. Bobby Sands (1954 - 1981), vodca väzňov, dáva pokyn najprv na odmietanie akejkoľvek hygieny. Ale keď je táto „provokácia “ potlačená policajnými ťažkoodencami, vyhlási generálnu hladovku. Takmer sedemtýždňová hladovka sa zapísala do krvavých dejín britsko-írskych vzťahov a rozdelila spoločnosť na tých, ktorí v írskych väzňoch videli obyčajných teroristov, a na tých, pre ktorých sa stali novodobými mučeníkmi.
Režisér vo svojom debute originálne spája vizuálnu stránku so zaujímavým zvukovým designom.

Scenár: Enda Walsh, Steve McQueen. Réžia: Steve McQueen. Kamera: Sean Bobbitt. Hudba: David Holmes, Leo Abrahams. Strih: Joe Walker. Hrajú: Michael Fassbender (Bobby Sands), Liam Cunningham (kňaz Dominic Moran), Stuart Graham (Raymond Lohan), Brian Milligan (Davey Gillen), Liam McMahon (Gerry Campbell), Karen Hassan (Gerryho priateľka), Helen Madden, Des McAleer (Sandsovci), Ciaran Flynn (malý Bobby) a ďalší.

Ocenenia (výber): 2008 - Zlatá kamera za debut – MFF Cannes; Zlatý Hugo, Strieborný Hugo pre najlepšieho herca (M. Fassbender) – MFF Chicago; Európsky objav roku - Európske filmové ceny; Cena Carla Foremana (S. McQueen) - Ceny BAFTA.

CSFD.cz       Recenzia       Trailer      9 divákov


>>> späť na ARCHÍV PREMIETANÍ >>> 

 

 

      Oficiálne stránky filmového klubu Iskra Kežmarok,    web&design Boris Švirloch, Stanislav Griguš, Lukáš Fiolek    2011