Vitajte na stránkach filmového klubu Iskra Kežmarok
Dnes je 15.8.2020, staňte sa našimi fanúšikmi na facebooku
TOPlist


 

 

 

 


Režisér Vojtek: Rodičia autistických detí sú hrdinovia

     Do kežmarského kina Iskra prišiel režisér Jaro Vojtek predstaviť svoj najnovší film o autistoch – dokument Tak ďaleko, tak blízko.

„Je to film o ľuďoch s vývojovou poruchou autizmu. Je predovšetkým o vzťahoch medzi rodičmi a deťmi. Práve vzťah medzi nimi je jediným liekom na tento problém,“ vysvetlil Vojtek.

Ešte pred nakrúcaním režisér navštevoval rodiny sám, zoznamoval sa s prostredím, s deťmi a vytvoril si s nimi kamarátsky vzťah. Zvykli si naňho. Keď následne prišiel so štábom, ktorý tvoril kameraman a zvukár, boli pokojní. „Videli, že som tam aj ja a vedeli, že im nič nehrozí. Bolo to pre nich niečo nové a zaujímavé v ich živote,“ povedal režisér, ktorý sa netají tým, že obdivuje rodičov detí s autizmom.

„Rodičia autistických detí sú pre mňa hrdinami. Vždy som sa pýtal sám seba, čo by som to zvládol, ako by som sa k tomu postavil. Nevedel som na to odpovedať a aj preto som natočil tento film. Nie je to film pre odborníkov, ale predovšetkým pre verejnosť. Je o vzťahoch, aby bol im zrozumiteľný a prístupný,“ dodal Vojtek.

Do Kežmarku prišiel spolu s režisérom aj strihač Peter Harum, ktorý s Vojtekom spolupracoval už pred niekoľkými rokmi na filme Cigáni idú do volieb. Vojtek zbieral materiál do filmu sedem rokov a výsledkom toho bolo 40 nakrútených hodín. „Dokonca časť z toho nám poskytli rodičia. Keď sme natočili prvé dni, išli sme do strižne, upravili materiál a pokračovali v natáčaní,“ priblížil systém práce Harum, ktorý spolu s režisérom musel vystrihnúť jeden príbeh.

„Vo filme sme mali ešte jednu postavu. Bol ňou Peter, maliar a fotograf. Museli sme ho, žiaľ, vystrihnúť, keďže film by bol potom už veľmi dlhý. Dôležité bolo, aby sme filmom povedali to, čo sme chceli,“ vysvetlil.

Vojtek, ktorého film Deti získal na nedávnom filmovom festivale v Pekingu tri z desiatich hlavných cien, už pracuje na svojich ďalších projektoch. Len nedávno dopísal námet na nový hraný film Anestéza, ktorý by už v septembri rád točil.

„Okrem toho pripravujem aj film Sedem dní, ktorý je na rozhraní hraného filmu a dokumentu. Je o rodinách väčšinou z východu republiky, ktoré majú finančné problémy. Jeden z dvojice partnerov odíde zarábať do zahraničia a rodina sa nakoniec rozpadne,“ dodal Vojtek.


Text: Lorant Paugsch, noviny Kežmarok
Foto: Boris Švirloch, Daniel Dluhý


1  1  1  1  1

 

 

      Oficiálne stránky filmového klubu Iskra Kežmarok