Vitajte na stránkach filmového klubu Iskra Kežmarok
Dnes je 14.8.2020, staňte sa našimi fanúšikmi na facebooku
TOPlist


 

 

 

 


Juraj Herz predstavil v Kežmarku svoj krátky film

     Krátka, 10-minútová snímka s názvom Čestný občan bola súčasťou premiéry filmu Slovensko 2.0. Producenti považovali za dôležité vytvoriť film, ktorý bude zahŕňať desať autorských a subjektívnych výpovedí o tom, ako je vnímané Slovensko po 20 rokoch samostatnosti.

„Chceli sme, aby vo filme boli snímky od čo najrôznejších režisérov. Režiséri sú kombináciou nášho vkusu a ich voľného času. Za výberom si však stojíme,“ prezradil jeden z producentov Mátyás Prikler.
Ako dodal, režisér Herz nebol ich jasnou voľbou: „Pána Herza sme poznali takmer najmenej zo všetkých. Jedným z jeho argumentov bolo, že na Slovensku nežije už takmer 60 rokov. My sme oponovali, že práve to je zaujímavé.“


Herz vedel, že to bude o Kežmarku

Kežmarský rodák, režisér Juraj Herz patrí medzi legendy československej kinematografie. Zo Slovenska odišiel, keď mal 20 rokov, neskôr pôsobil aj v Nemecku, ale jeho druhým domovom sa stala Česká republika.

Herz sa pri tvorbe filmu inšpiroval udalosťami z roku 2011, kedy si od mesta prevzal čestné občianstvo. Práve vtedy sľúbil, že ak bude príležitosť, príde do Kežmarku niečo nakrútiť. „Keď som dostal šancu natočiť film o Slovensku, na ktorom už 60 rokov nežijem, tak som hneď vedel, že to bude o Kežmarku. A keďže som dostal čestné občianstvo, tak som z toho chcel urobiť trochu ‘srandu‘,“ priznal Herz, ktorý je známy aj tým, že vo svojich filmoch dáva priestor i hororovým prvkom.

Ako povedal, v Kežmarku sa mu pracovalo veľmi dobre, keďže okrem počasia bol spokojný aj s ubytovaním a jedlom. Návrat do rodného mesta má pre neho vždy špeciálnu príchuť. „Kežmarok pokladám za svoje rodné mesto a návrat doň bol ako návrat domov. Aj tá lekáreň, ktorá je vo filme, je naozaj lekáreň, po ktorej som ako malý chlapec behal a v ktorej bol otec lekárnikom,“ opísal svoje dojmy režisér.

Napriek tomu, že svoj nový film predstavil len prednedávnom, o svojich ďalších projektoch má jasno. „Momentálne pripravujem dva filmy. Jeden z nich je thriller zo súčasnosti a druhou je hororová rozprávka, aby sa aj deti trochu báli. Tie už videli v televízii veľmi veľa, takže z kina nebudú utekať. Už nemajú taký strach, aký mali voľakedy,“ povedal Herz.

Nadávali im do vrahov kín

Film Slovensko 2.0 bol zaujímavý nielen svojim konceptom, ale aj distribučným programom. Iba v priebehu troch dní bola premiéra filmu v kine a v televízii zároveň. Nehovoriac o distribúcii na DVD. „Niektorí nám nadávali do vrahov kín. V nedeľu večer si to v televízii pozrelo 49-tisíc ľudí, pričom vedenie televízie očakávalo 15-tisíc. Nevieme však, koľko ľudí si pozrelo film na internete,“ povedal producent Prikler.

„Niekto sa nám čudoval, prečo sme to urobili, niekto nás chválil a vravel: ‘Konečne‘. Urobili sme s tým trochu vietor, ale, myslím si, že práve toto je film, ktorý sa na to hodí. Filmy sa majú pozerať v kine, ale, na druhej strane, filmy sa majú pozerať,“ uzavrel Prikler.

Autor článku: Lorant Paugsch, noviny Kežmarok
Fotografie: Nikola Podolinská

1  1  1  1  1
1  1  1  1  1
 

 

 

      Oficiálne stránky filmového klubu Iskra Kežmarok