Vitajte na stránkach filmového klubu Iskra Kežmarok
Dnes je 14.8.2020, staňte sa našimi fanúšikmi na facebooku
TOPlist


 

 

 

 


Ivana Šebestová: Dokonalosť neexistuje

     Filmový klub Iskra v Kežmarku v rámci putovnej filmovej prehliadky Projekt 100 – 2013 uviedol okrem iného aj krátky slovenský animovaný film Sneh, ktorého autorkou a režisérkou je Ivana Šebestová, rodáčka z Popradu. Tá svoje osemnásťminútové svieže dielko prišla do Kežmarku uviesť osobne. Ivanu sme naposledy vyspovedali, keď v roku 2007 predstavila svoj debutový film Štyri, úspešná však bola ešte predtým aj so svojimi študentskými snímkami Lionardo Mio a Lásko má.

Krátky film Sneh si pripravovala šesť rokov. Možno sa to niekomu bude zdať príliš dlho na to, že film má „iba“ 18 minút. Dá sa v takejto minutáži dostatočne vypovedať téma snímky?

» Či stačí 18 minút, asi musia posúdiť diváci. Myslím si, že istý príbeh potrebuje istý čas, takže nedá sa z krátkeho námetu urobiť príliš dlhý film, lebo by príbeh tú dĺžku neuniesol. A zároveň niektoré témy potrebujú čas, aby sa vyrozprávali. Osemnásť minút je však na krátky animovaný film dosť veľa. Tie zvyčajne trvajú iba 5 až 10 minút. Takže nakoniec je to taký „dlhý krátky film“. Trvalo to tak dlho, pretože je film po príbehovej i technologickej stránke dosť komplikovaný.

Prečo práve názov Sneh?

» Pretože je to film aj o snehu. Konkrétne je to príbeh o mužovi, ktorý cestuje po krajinách a hľadá dokonalú snehovú vločku. Sneh je teda lajtmotívom, ktorý sa nesie celým filmom.


Muž hľadá dokonalú vločku a žena dokonalého muža. Myslíš si, že je možné to nájsť?

» Práve tento film je odpoveďou na túto otázku – dokonalosť neexistuje. Je známe, že neexistujú dve rovnaké snehové vločky. Bol to teda silný motív filmu prenesený do príbehu lásky, čiže iba jeden je ten pravý a jedna tá pravá. Ale zároveň každá snehová vločka, ktorá vznikne ako kryštál vo vrstvách ovzdušia, je na začiatku symetrická, ale tým, ako padá na zem, je poznačovaná rôznymi poveternostnými vplyvmi a chemickými reakciami, takže po dopade už dokonalá nie je. Práve v tom je tá metafora, že dokonalá snehová vločka na zemi neexistuje.

Dej filmu si zasadila do povojnových 40. a 50. rokov minulého storočia. Mala si na to konkrétny dôvod?

» Je to pre istú vizuálnu atraktívnosť a nostalgiu, ale zároveň príbeh je o cestovateľovi, ktorý musí ostať zahalený tajomstvom. Takže keby sa to odohrávalo v súčasnosti, tak veľmi ľahko by sme ho vypátrali cez GPS alebo internet a mohol by sa dorozumievať so svetom prostredníctvom mobilu a iných moderných technológií. A práve to som vo filme nechcela mať. Zároveň hlavný hrdina píše svojej milej listy, ktoré sa dnes v klasickej poštovej forme už takmer vôbec nevyskytujú.

V snímke sa trochu „zahrávaš“ aj s filozofiou Ďalekého východu...

» Bol to jeden z inšpiračných zdrojov. Film je o istom hľadaní pravdivého pohľadu na svet alebo o vzdávaní sa ilúzií, čo je práve motív hlboko prítomný v budhizme a východných filozofiách všeobecne. A tým, že príbeh sa čiastočne odohráva aj v ázijských krajinách, je toto prepojenie logické.


Film bol vytvorený takzvanou technikou plôškovej 2D animácie. Čo to presne znamená?

» Táto animácia vzniká tak, že sa vytvoria bábky, ktoré sú iba dvojrozmerné. Keby boli naživo, nie v počítači, tak by boli vystrihnuté z papiera. Dajú sa im rozhýbať ručičky, nožičky, hlavičky, teda hýbe sa plôškami.

Vo filme sa objaví aj báseň Ivana Štrpku Sneh. Bola práve ona jednou z tvojich inšpirácií, alebo si ju objavila až pri samotnej tvorbe príbehu?

» Bolo to tak, aj tak. Ivan Štrpka je môj obľúbený autor a túto jeho báseň poznám už dlhšie. Nemala však pôvodne vo filme byť. Keď som doňho hľadala texty, tak som ju ako keby znovu našla a uvedomila som si, že je to presne to, čo ten film vystihuje a potrebuje.

Vo svojej doterajšej tvorbe si sa väčšinou venovala príbehom žien, ich emóciám, pocitom... Je to preto, že ako žena máš k takýmto postavám blízko?

» Jednoznačne áno. Priznám sa, že tvorím osobne, aj keď tým nechcem povedať, že sú to autobiografické veci. Snažím sa byť veľmi vo svojich filmoch úprimná a neviem sa takmer vôbec vžiť do mužského nazerania na svet. Zároveň riešim témy, ktoré sú mi blízke a ktorými sa zaoberám.

Na akom filmovom projekte momentálne pracuješ?

» Nebude to veľmi skoro, ale dúfam, že ani nie až o šesť rokov. Robím na filme, ktorému som dala pracovný názov Žltá. Je to veľmi krátky príbeh – ako inak, opäť o žene.

Článok uverejnený v Podtatranských novinách 12. novembra 2013

Pozrite si reportáž Kežmarskej televízie

1  1  1  1  1
 

 

 

      Oficiálne stránky filmového klubu Iskra Kežmarok