Vitajte na stránkach filmového klubu Iskra Kežmarok
Dnes je 23.1.2020, staňte sa našimi fanúšikmi na facebooku
TOPlist


 

 

 

 


Vo filme si zahrali aj návštevníci výstavy

     Po májovej pracovnej návšteve Juraja Herza sa Kežmarok už po druhý raz v tomto roku stal miestom nakrúcania celovečerného hraného filmu, konkrétne jeho jednej časti.

Celoslovenskú výstavu kanárikov, ktorá sa každoročne koná v meste pod Tatrami, využil režisér Jaroslav Vojtek na natočenie niekoľkých scén poviedky Kanárik. Tá bude súčasťou jeho prvého hraného celovečerného filmu Deti. „Snímka bude pozostávať zo štyroch poviedok – Maratón, Syn, Cesta do Sozopolu a Kanárik. Je to film zaoberajúci sa vzťahmi, s ktorými prichádzame do života. Sú to vzťahy medzi deťmi a rodičmi, vzťahy, ktoré sú nám dané. Ide o to, ako si ich pestujeme, vytvárame, ako sa nám strácajú, alebo nejakým spôsobom majú svoj model,“ rozhovoril sa Jaroslav Vojtek, ktorého Kežmarčania mohli naposledy vidieť v marci tohto roku, keď do filmového klubu prišiel predstaviť svoj celovečerný dokument Cigáni idú do volieb.

„To, že sa film volá Deti, neznamená, že točíme iba o 11-ročnom chlapcovi, ako konkrétne v poviedke Kanárik, ale je napríklad aj o 38-ročnej žene, ktorá zažila krízu s manželom a vyrovnáva sa s odchodom svojho otca. Deti sme neustále, kým tu máme rodičov. A potom sme zas rodičia,“ pokračoval. Kanárik je o vzťahu chlapca a otčima, ktorí si k sebe nenašli cestu. Chlapec hľadá citový priestor niekde inde. Má iný pohľad na veci okolo seba, žije v takom prostredí, ktoré nechápe a ono nerozumie jemu. „Ja tomu hovorím, že nakrúcame slovenský neorealizmus, teda točíme v autentických priestoroch. V Kežmarku je skutočná výstava kanárikov, ktorá sa tu koná každoročne, preto sme si ju vybrali. Exteriéry k tejto poviedke nakrúcame v Dobšinej. Odtiaľ je i chlapec, ktorý hrá hlavnú postavu,“ skonštatoval režisér.

Vojtek si hlavného predstaviteľa vybral na castingu spomedzi tridsiatich chlapcov. Jeho otčima hrá herec Radošinského naivného divadla Richard Felix. Svoju úlohu zohrali i takmer nič netušiaci návštevníci výstavy, ktorí sa v istom momente zmenili na komparzistov.

Film Deti, ktorého spoluscenáristom je Marek Leščák, by sa mal do kín dostať na jar budúceho roku. J. Vojtek však už pripravuje aj ďalšiu snímku. Po svojej prvej „hranej“ skúsenosti sa opäť vráti k dokumentu. Film Tak ďaleko, tak blízko o rodinách s autistickými deťmi by diváci v kinách mali vidieť v lete 2014. „Momentálne mám pocit, že nakrúcam štyri hrané filmy v jednom, keďže ku každej poviedke hľadáme nové prostredia, robíme nový casting. Je to dosť vyčerpávajúce, no úžasné na tom je, že si realitu môžem vytvoriť, kým v dokumente zachytávam iba to, čo vidím okolo seba. Jedno i druhé je však svojím spôsobom fascinujúce,“ dodal Vojtek.

Článok uverejnený v Podtatranských novinách 22. októbra 2013

1  1  1  1  1
1  1  1  1  1
 

 

 

      Oficiálne stránky filmového klubu Iskra Kežmarok