Vitajte na stránkach filmového klubu Iskra Kežmarok
Dnes je 23.1.2020, staňte sa našimi fanúšikmi na facebooku
TOPlist


 

 

 

 


Projekt 100 opäť aj v našom filmovom klube Iskra

     19. ročník najväčšej putovnej prehliadky filmov na Slovensku PROJEKT 100 – 2013, ktorý sa začal 5. septembra v Bratislave, poputuje tento rok až do šesťdesiatich kín vo všetkých kútoch Slovenska. Je to doteraz historicky najvyšší počet kín, ktoré sa do prehliadky zapojili.

PROJEKT 100 v Bratislave slávnostne otvorila slovenská premiéra nového hraného filmu ZÁZRAK režiséra Juraja Lehotského, oceneného na MFF Karlove Vary. PROJEKT 100 prinesie do filmových klubov a kín od Bratislavy až po Sninu desať celovečerných filmov z histórie i súčasnosti svetovej kinematografie, dve slovenské krátkometrážne diela a trinásty Projekt 100 ŠPECIÁL.

Najväčšia putovná prehliadka filmov s tradíciou konania už od roku 1995 sa tento rok rozširuje o ďalšie kiná, ktoré uvedú výber alebo všetky tituly z tohtoročnej dramaturgie. Oproti minulému roku ich pribudlo 16 – zapojili sa regionálne jednosálové kiná, filmové kluby, ale i minimplexy. V histórii prehliadky ide o doteraz najvyšší počet kín, ktoré uvedú program PROJEKT-u 100. Ten každý rok predstavuje divákom po celom Slovensku selekciu zásadných diel z histórie i súčasnosti svetovej kinematografie. Tento rok pôjde už o devätnásty reprezentatívny výber filmových skvostov a prehliadka opäť uvedie kinematografickú špičku z celého sveta.

Okrem počtu kín bude však výnimočný aj počet slovenských titulov zaradených do prehliadky. PROJEKT 100 uvedie až tri domáce diela. Okrem filmu ZÁZRAK sa k divákom v šesťdesiatich filmových kluboch, artkinách, ale aj miniplexoch po celom Slovensku ako predfilmy celovečerných diel dostanú aj dva nové slovenské krátkometrážne filmy. PROJEKT 100 uvedie pod svojou značkou SNEH Ivany Šebestovej a MESIAC Ondreja Rudavského.

Opätovné uvedenia filmových klasík ako VTEDY NA ZÁPADE Sergia Leoneho, BIG LEBOWSKI Joela Coena, SUNSET BOULEVARD Billyho Wildera a HIROŠIMA, MOJA LÁSKA Alaina Resnaisa bude pre slovenské kiná a ich divákov udalosťou.

Súčasnú svetovú kinematografiu bude reprezentovať šesť z najzaujímavejších diel z rokov 2012/2013. Do kín príde jeden z najočakávanejších filmov tohto roka – PENA DNÍ francúzskeho režiséra Michela Gondryho. Do výberu je zaradená aj španielsko-francúzska nemá čiernobiela snímka, ktorá získala desať španielskych národných cien Goya – SNEHULIENKA: INÝ PRÍBEH Pabla Bergera. V tohtoročnom programe bude i zástupca ázijskej kinematografie – najnovší film juhokórejského režiséra Kim Ki-duka PIETA, ktorý si z MFF Benátky odniesol Zlatého leva, ale aj druhý celovečerný film sľubnej austrálskej režisérky Cate Shortland LORE. PROJEKT 100 prinesie aj snímku jedného z najzaujímavejších súčasných mexických režisérov Carlosa Reygadasa POST TENEBRAS LUX. Z minuloročného MFF Cannes si odniesla Cenu za réžiu. Oproti minulým ročníkom sa zmení aj plán premiérových uvedení jednotlivých titulov. Neprídu do kín naraz, v deň otvorenia prehliadky, ale budú uvádzané postupne v priebehu mesiacov september a október.

V januári sa diváci dočkajú aj trinásteho, exkluzívneho titulu PROJEKT 100 – ŠPECIÁL! ASFK sa podarilo pre slovenské kiná získať najnovšiu a s veľkým očakávaním spojenú snímku dánskeho režiséra Larsa von Triera NYMFOMANKA, ktorá ešte nemala ani svetovú premiéru. Je naplánovaná na 25. december a ešte „za horúca“ ju už od 9. januára uvidia aj diváci na Slovensku!

Projekt 100 od 9. 9. do 11. 11. 2013 aj v našom filmovom klube Iskra:

9. september: PIETA
16. september: BIG LEBOWSKI
23. september: LORE
30. september: ZÁZRAK
7. október: PENA DNÍ
14. október: VTEDY NA ZÁPADE
21. október: POST TENEBRAS LUX
28. október: HIROŠIMA, MOJA LÁSKA / predfilm: MESIAC
4. november: SNEHULIENKA: INÝ PRÍBEH / predfilm: SNEH
11. november: SUNSET BOULEVARD 
 

 

 

      Oficiálne stránky filmového klubu Iskra Kežmarok,    web&design Boris Švirloch, Stanislav Griguš, Lukáš Fiolek    2011