Vitajte na stránkach filmového klubu Iskra Kežmarok
Dnes je 14.8.2020, staňte sa našimi fanúšikmi na facebooku
TOPlist


 

 

 

 


Iskra má najmodernejšiu digitálnu technológiu

       Kežmarské kino Iskra už premieta aj v 3D. Posledný aprílový deň sa v jeho priestoroch uskutočnilo slávnostné uvedenie novej digitálnej technológie, spojené s premietaním prvého trojrozmerného filmu. Takmer plné hľadisko videlo jeden z najväčších kinohitov posledných rokov – oscarový Avatar.„Na začiatku sme predpokladali, že celkové náklady na digitalizáciu kina nás vyjdú na 145-tisíc eur. Poslanci schválili z mestského rozpočtu 115-tisíc eur, s tým, že sme počítali, že zhruba 30-tisíc dostaneme z Audiovizuálneho fondu. Podarilo sa nám však priam zázračne verejným obstarávaním rapídne znížiť náklady, celá investícia nás napokon stála približne 95-tisíc eur, z toho sumou 28 200 eur prispel AVF, čiže sme ušetrili,“ skonštatoval primátor Kežmarku Igor Šajtlava. Digitalizáciou kina iskra, ktorú finančne podporil Audiovizuálny fond i samotné mesto, Kežmarčania získali najmodernejšiu technológiu, aká v súčasnosti vo svete funguje. „Kino dnes disponuje technológiou osemkanálového digitálneho zvuku a obrazom založeným na technológii Sony, ktorá ponúka najvyššie rozlíšenie štyroch miliónov obrazových bodov (4K), čím sa odlišujete od väčšiny kín, ktoré využívajú 2K rozlíšenie. Kvalita obrazu v kežmarskom kine je teda dvojnásobná voči štandardu,“ prezradil Peter Foldvári, konateľ spoločnosti Rock Centrum Martin, ktorá kinu Iskra dodala najmodernejšiu zvukovú technológiu.

Na premiérovom 3D premietaní sa okrem iných pozvaných hostí objavil i riaditeľ Audiovizuálneho fondu Martin Šmatlák, ktorý vyjadril potešenie, že kino s takou bohatou históriou, akú má Iskra, nezaniklo a pokračuje vo svojej činnosti aj s modernou technológiou. „Mám tu pri sebe pohľadnicu, ktorá bola poslaná v roku 1936 a je na nej kino vedľa kežmarskej radnice. Pevne verím, že aj keď sa bude písať rok 2036, toto kino bude existovať stále a mnohí z vás budete doňho radi chodiť,“ povedal pred premietaním kežmarským divákom, držiac v ruke spomínanú historickú pohľadnicu. „Toto kino je jedno z takmer 50 kín na Slovensku, na ktorých digitalizáciu sme poskytli príspevok. Zatiaľ sme rozdelili celkovo približne 1,5 milióna eur a aj vďaka takýmto úspešným príbehom sa mohlo stať, že vláda v januári tohto roku schválila stratégiu digitalizácie. Verím, že digitalizácia bude ďalej úspešne pokračovať tak, aby sme o dva roky mali na Slovensku sto digitalizovaných jednosálových kín,“ dodal Šmatlák.

Veľmi emotívne slávnostnú chvíľu prežívala vedúca kina Iskra Oľga Semanová, ktorá osobne poďakovala aj riaditeľke Mestského kultúrneho strediska Gabriele Kantorkovej, ale i bývalému vedúcemu kina Karolovi Husákovi. „Osobný vzťah k nášmu kinu mám od detstva. Pamätám si plnú sálu, keď sme museli sedieť na schodoch. Už odvtedy som registrovala aj pána Husáka, ktorý dlho a veľmi dobre viedol kežmarské kino. On ma zasvätil do celej tejto problematiky a veľmi mi pomohol pri mojich začiatkoch,“ povedala vedúca kina, ktorá zároveň skonštatovala, že od 15. januára, teda odkedy Iskra premieta digitálne, stúpla návštevnosť i tržby kina. Modernizácia tohto kežmarského kultúrneho stánku sa však ani zďaleka nekončí. Už onedlho budú v kine zrekonštruované sociálne zariadenia, zrejme budúci rok budú vymenené sedačky v hľadisku a v priestoroch bývalej šatne by mala vzniknúť i útulná kaviarnička.

Článok uverejnený v Podtatranských novinách 7. mája 2013


 

 

 

      Oficiálne stránky filmového klubu Iskra Kežmarok,    web&design Boris Švirloch, Stanislav Griguš, Lukáš Fiolek    2011