Vitajte na stránkach filmového klubu Iskra Kežmarok
Dnes je 14.8.2020, staňte sa našimi fanúšikmi na facebooku
TOPlist


 

 

 

 


Juraj Herz v Kežmarku nakrúti komediálny horor

       Legendárny filmový režisér Juraj Herz sa po takmer dvoch rokoch vrátil do svojho rodného mesta. V máji 2011 si bol v Kežmarku prevziať čestné občianstvo a teraz sa pod Tatrami o tom chystá nakrúcať film.

Nebude to však len taký obyčajný film, ale desaťminútová hororová komédia so samotným režisérom v hlavnej úlohe, ktorá bude súčasťou chystaného celovečerného filmového projektu Slovensko 2.0, zloženého z desiatich desaťminútových krátkych snímok rôznych žánrov od desiatich slovenských režisérov. Juraj Herz tak splnil sľub, ktorý dal pred dvomi rokmi, že ak sa mu naskytne prvá príležitosť nakrúcať v Kežmarku, tak do svojho rodiska s radosťou opäť príde. „Pred dvomi rokmi som dostal v Kežmarku čestné občianstvo, na ktoré sa pri tvorbe filmu dívam s odstupom a s iróniou, pretože ja ako mladý Kežmarčan som bol všetko, len nie pripravený na to, aby som bol čestným občanom. Bol som skôr zlým občanom a zlým žiakom,“ vysvetlil režisér.

Keď dostal túto ponuku, jediná požiadavka autorov projektu bola, aby to bolo niečo o Slovensku. „Ja som im teda povedal, že keď Slovensko, tak Kežmarok. A keď Kežmarok, tak to, čo sa mne v tomto meste stalo. A keď je to o tom, čo sa mne stalo v Kežmarku, tak si to musím aj sám zahrať,“ doplnil. Herz prišiel do Kežmarku na tri dni s takmer celým štábom filmu, aby si pozreli, kde budú nakrúcať, a stretol sa aj s hercami, ktorých do filmu obsadil. Filmári sa pod Tatry vrátia v polovici mája a počas piatich dní spomínaný komediál-ny horor nakrútia.

Na projekte Slovensko 2.0 sú okrem Juraja Herza podpísaní aj ďalší režiséri, ako napríklad I. Grófová, M. Šulík, Z. Liová, O. Rudavský či P. Krištúfek. Ich filmy by sa mali nakrúcať približne do augusta. Premiéra je predbežne naplánovaná na koniec tohto, resp. začiatok budúceho roka. 78-ročný Juraj Herz okrem spomínaného krátkeho filmu v súčasnosti pracuje aj na svojej ďalšej celovečernej snímke. „Bude to thriller, no môj producent je momentálne v nemocnici, takže sa to trochu zastavilo. Verím však, že sa čoskoro opäť pohneme dopredu,“ dodal režisér. (bšl)

Článok uverejnený v Podtatranských novinách 19. marca 2013


 

 

 

      Oficiálne stránky filmového klubu Iskra Kežmarok,    web&design Boris Švirloch, Stanislav Griguš, Lukáš Fiolek    2011