Vitajte na stránkach filmového klubu Iskra Kežmarok
Dnes je 14.8.2020, staňte sa našimi fanúšikmi na facebooku
TOPlist


 

 

 

 

Kino Iskra vstupuje do svojej digitálnej éry

Kežmarské kino Iskra, ktoré sa hrdí vyše 70-ročnou históriou, štartuje svoju novú digitálnu éru. Nový premietací stroj zažije svoju oficiálnu premiéru v piatok 21. decembra o 19.00 h.

Kežmarčania v tento deň budú môcť prvý raz vidieť amatérsky film miestneho mladého režiséra Stanislava Griguša a jeho spolupracovníkov s názvom To len zachraňujem svet. Iskra sa môže pochváliť najmodernejšou digitálnou technikou v systéme dvojnásobného rozlíšenia 4K a zvukom kvality 7.1. Novinkou je i úplne nové strieborné plátno, viditeľne väčšie ako to doterajšie. Iskra je prvým kinom na Slovensku, ktoré disponuje takýmto premietacím systémom, kiná v multiplexoch na ňu budú prechádzať až v budúcom roku. Kežmarskí diváci sa, samozrejme môžu tešiť aj na 3D premietania. „Prípravy na digitalizáciu trvali takmer dva roky. Začali sme konať, keď nám bolo oznámené, že 35-milimetrové kópie filmov distribútori už vyrábať nebudú. Takže sme sa museli rozhodnúť, čo ďalej. Bol tu prísľub od mesta, že nám digitalizáciu pomôže zafinancovať. Napísali sme zároveň aj projekt na Audiovizuálny fond, minulý rok sme však od neho dotáciu nedostali. Tohto roku sme však už boli úspešní, pretože sme predtým investovali do nového zvukového systému,“ skonštatovala vedúca kina Iskra Oľga Semanová.

Z mestského rozpočtu bolo na digitalizáciu kina vyčlenených približne 115-tisíc eur, no konečná vysúťažená suma víťaznou renomovanou českou firmou je nižšia. Za 2D a 3D techniku v Kežmarku zaplatia 75-tisíc eur, novú zvuk stál takmer 20-tisíc eur. Audiovizuálny fond podľa stanovených pravidiel preplatí polovicu nákladov na 2D projektor, čo predstavuje približne 25-tisíc eur. Po ušetrení časti pôvodne plánovaných nákladov sa teda núka otázka, ako s nimi vedenie kina naloží. „Zvyšné prostriedky chceme, samozrejme, investovať do ďalšej modernizácie kina. V prvom rade musíme zrekonštruovať sociálne zariadenia a budúci rok azda príde na rad aj výmena sedačiek v kinosále. Súčasná kapacita kina je 250 miest, no ak pristúpime k výmene sedačiek, zníži sa asi na 180. Avšak aj to bude stačiť a v prípade väčšieho záujmu o konkrétny film, môžeme ho premietnuť aj viackrát,“ pokračovala O. Semanová.

Kežmarské kino premieta takmer každý deň v týždni, celoročný priemer na jedno predstavenie je 60 divákov. Pondelky patria filmovému klubu, ktorý 7. januára chystá prvé digitálne premietanie. Uvedie úspešný slovensko-český film Až do mesta Aš aj s osobnou účasťou režisérky Ivety Grófovej. V kine aj naďalej ostáva jedna 35mm premietačka, keďže najmä filmový klub môže stále využívať bohatý archív kvalitnej kinematografie na pôvodných kotúčoch. „Veríme vo vyššiu návštevnosť vzhľadom na najmodernejšiu techniku a s tým súvisiaci kvalitnejší zážitok diváka pri sledovaní filmov. Vstupné sa však o niečo zvýši. Lístok stál doteraz v priemere 2 eurá, zvýši sa na 3 až 3,50 €. Stále však ešte rokujeme o cenách s distribútormi, aby bola pre Kežmarčanov prijateľná. Na 3D projekciu bude cena ešte vyššia, ale pripravujeme rodinné balíčky, akcie pre deti atď.,“ dodala vedúca kina. (bšl)

Článok uverejnený v Podtatranských novinách 11. decembra 2012 

 

      Oficiálne stránky filmového klubu Iskra Kežmarok,    web&design Boris Švirloch, Stanislav Griguš, Lukáš Fiolek    2011