Vitajte na stránkach filmového klubu Iskra Kežmarok
Dnes je 14.8.2020, staňte sa našimi fanúšikmi na facebooku
TOPlist


 

 

 

 

Projekt 100 - 2012 - Aj v našom filmovom klube

Vo štvrtok 6. septembra sa bratislavskými premiérami začal 18. ročník najväčšej filmovej putovnej prehliadky na Slovensku – PROJEKT 100 – 2012. Až do 31. decembra sa v 32 mestách, 36 kamenných kinách a filmových kluboch (aj v tom našom) predstaví desať výnimočných filmových diel a jedenásty archívny špeciál.
Projekt 100 je od roku 1995 jedným z kľúčových filmových a vzdelávacích podujatí v SR a teší sa priazni divákov vo všetkých regiónoch Slovenska. Už minulý rok zaznamenala prehliadka významný míľnik v celkovej sedemnásťročnej histórii česko-slovenskej návštevnosti – do bratislavského kina Lumière prišiel miliónty divák Projektu 100. Do tohto v Európe ojedinelého distribučného projektu sa tento rok naplno zapojili aj kamenné kiná, ktoré ešte neprešli digitalizáciou. Celá kolekcia filmov bude odpremietaná výhradne z 35mm kópií. Aj po nástupe digitálnych technológií bude Projekt 100 naďalej pokračovať ako najvýznamnejšia celoslovenská edukatívna prehliadka, ktorá má nezastupiteľné miesto v slovenskej audiovizuálnej kultúre.

Desať filmových klenotov a jedenásty archívny špeciál poputuje do 36 kamenných kín v 32 mestách:

Bratislava (5 kinosál), Banská Bystrica, Banská Štiavnica, Brezno, Bytča, Dolný Kubín, Handlová, Humenné, Kežmarok, Kremnica, Levice, Lučenec, Malacky, Martin, Modra, Námestovo, Nitra, Nové Mesto nad Váhom, Pezinok, Piešťany, Prešov, Prievidza, Púchov, Rimavská Sobota, Sereď, Spišská Nová Ves, Snina, Šaľa, Trenčín, Trnava, Topoľčany a Turčianske Teplice.

Projekt 100 podporuje tradíciu filmových klubov

V duchu tradície, kvôli ktorej filmové kluby pôvodne vznikli – sprostredkovať divákom spoločný a plnohodnotný umelecký zážitok v kultúrnom prostredí filmového klubu – bude výber projekcií v Bratislave, Trnave, Banskej Bystrici, Trenčíne a v ďalších mestách obohatený o lektorské úvody. Postarajú sa o ne známi filmoví vedci, novinári, tvorcovia, či samotní dramaturgovia filmových klubov a v diskusiách po projekcii divákom priblížia diela v nových súvislostiach. Svetová filmová klasika v jednej línii s najaktuálnejšími víťazmi prestížnych festivalov. Vo vyváženej programovej skladbe prehliadky bude tento rok pätici klasických kinematografických diel robiť spoločnosť pätica najnovších filmov, ktoré zožali mimoriadny medzinárodný úspech a pozitívne ohlasy divákov i kritiky po celom svete.

Svetové novinky tento rok zastúpia filmy:

Rozchod Nadera a Simin (r. A. Farhadi, 2011) – iránska snímka, ktorej sa podarilo vybojovať Oscara pre najlepší cudzojazyčný film, Zlatý glóbus pre najlepší zahraničný film, Zlatého medveďa a dve strieborné sošky z MFF Berlinale a vyše 40 ďalších prestížnych ocenení. Tento univerzálny príbeh manželskej krízy, ktorá prerastá do rodinnej drámy prekračuje mnohé geografické a kultúrne hranice.

Chlapec na bicykli (r. J.-L. a P. Dardenne, 2011) je realisticky nakrútený najnovší film slávneho belgického režisérskeho dua, ktoré sa slovenským divákom predstavilo už v minulosti dielami Syn, Dieťa, či Mlčanie Lorny atď. Tentokrát prichádzajú s príbehom dvanásťročného Cyrila. Na bicykli neúnavne hľadá lásku a pocit spolupatričnosti. Film získal Veľkú cenu poroty na MFF Cannes 2011, Európsku filmovú cenu pre najlepší scenár 2011 a nomináciu na Zlatý glóbus pre najlepší zahraničný film 2012.
Najnovšie dielo poľskej režisérky svetového mena Agnieszky Holland – V tme (2011) – je sugestívnou drámou z obdobia 2. svetovej vojny. Sledujeme v nej komplexný morálny prerod poľského špekulanta, zlodeja z Ľvova, ktorý sa rozhodne ochrániť utečencov z geta aj za cenu ohrozenia vlastného života. Snímka získala nomináciu na Oscara 2012, Zlatého leva za réžiu a za najlepší film na MFF v Gdyni a desať poľských národných filmových cien v kategóriách: najlepšia herečka, najlepšia kamera, výprava, strih, kostýmy a make-up.
Hanba (r. S. McQueen, 2011) – tematicky a vizuálne výnimočne naliehavý film mladého britského režiséra so silou generačnej výpovede je postavený na prepracovanom hereckom výkone Michaela Fassbendera (Hlad, Fish Tank). Za postavu Brandona si odniesol Volpiho pohár za najlepší mužský herecký výkon, nomináciu na Zlatý glóbus za najlepší mužský herecký výkon, Cenu FIPRESCI na MFF Benátky 2011, BAFTA Award, British Independent Film Award a vyše 20 ďalších cien.
A napokon predstaví prehliadka snímku Čierna Venuša (r. A. Kechiche, 2010), ktorá si pre nezvyčajné spracovanie historickej drámy, inšpirovanej skutočným príbehom africkej otrokyne Saartjie Baartmanovej vyslúžila nomináciu na Zlatého leva na MFF Benátky (2010).

Klasické kinematografické klenoty zastúpia diela:

Bohémsky život (r. A. Kaurismäki, 1992), film ktorý slovenskí diváci uvidia v kinách po prvýkrát. Snímka získala cenu FIPRESCI na MFF Berlinale (1992) a je často pokladaná za najsmutnejší, no zároveň za najvyspelejší a vizuálne najdokonalejší Kaurismäkiho film. Premietať sa bude z novej 35mm kópie, čo umocní už aj tak výnimočný vizuálny zážitok.
Kultový Trainspotting (r. D. Boyle, 1996) – dielo, nominované na Oscara za najlepší adaptovaný scenár (1996) získalo v tom istom roku cenu BAFTA za najlepší adaptovaný scenár, Brit Award za najlepšiu hudbu (1997) a Českého leva za najlepší zahraničný film (1997). Boyleovi sa podarilo edinburghskú drogovú scénu 80. rokov zobraziť s autentickou surovosťou a Trainspotting aj po šestnástich rokoch strhne divákov svojou originalitou a nábojom, čiernym humorom, surrealistickými situáciami a najmä kultovým soundtrackom.
Život Briana (r. T. Jones, 1979) – majstrovskú satiru na organizované náboženstvo a radikálne politické ideológie, plnú suchého anglického humoru a neopakovateľného nadhľadu pred 33 rokmi na divákov zosnovala skupina britských tvorcov Monty Python. Diváci si opäť v kinách vychutnajú odvážny, sarkastický a sebaironický pohľad Pythonovcov na svet. Ich dielo má aj dnes čo povedať.
Na svojich divákov čaká však aj bujará nezabudnuteľná komédia so skvelou hudbou a atmosférou balkánskeho magického realizmu, ktorá sa stále teší mimoriadnej priazni divákov po celom svete – Čierna mačka, biely kocúr (r. E. Kusturica, 1998). V roku 1998 si z 55. MFF Benátky odniesla Strieborného leva za réžiu.

Slovenský zástupca v tohtoročnom výbere:

Neha (1991) – debut režiséra, scenáristu a pedagóga Martina Šulíka sa stal začiatkom dlhodobej tvorivej spolupráce režiséra so scenáristom Ondrejom Šulajom, kameramanom Martinom Štrbom a hudobným skladateľom Vladimírom Godárom. Psychologická dráma o milostonom trojuholníku s maďarským hercom Görgyim Cserhalmim v jednej z hlavných úloh patrí medzi najpozoruhodnejšie slovenské filmy nakrútené po Nežnej revolúcii. Neha bola zároveň posledným celovečerným filmom, ktorý vznikol v štúdiách Koliba.

Zvláštne uvedenie – Projekt 100 špeciál:

Upír Nosferatu (r. F. W. Murnau, 1922) je jedenástym bonusovým titulom – archívnym špeciálom Projekt-u 100. Jedno z najstarších nemých filmových diel vôbec a súčasne jedno z vrcholných diel nemeckého expresionizmu tento rok oslavuje 90 rokov na filmovom plátne a bude ozdobou tohtoročného programu. Pre milovníkov filmového umenia je pripravené v zreštaurovanej verzii. Vybrané
projekcie budú spestrené živým hudobným sprievodom.

Film.sk 9/2012 – Projekt 100 – 2012
3. septembra vyšlo špecializované vydanie mesačníka Film.sk, v ktorom pedagógovia, filmoví vedci a novinári Z. Gindl-Tatárová, M. Ciel, P. Michalovič, M. Šmatlák, J. Dudková, M. Palúch, Z. Mojžišová, D. Vadocký, M. Michalovič, J. Malíček, N. Šilanová predstavujú divákom svoj pohľad na filmové klenoty, ktoré tento rok tvoria atraktívnu dramaturgiu edukatívnej prehliadky, ktorá sa práve vydáva na svoju 18. púť v kamenných kinách po celom Slovensku. Sprievodcu filmami prehliadky Projekt 100 dostanete aj v pokladni nášho kina pred ich premietaniami.

Program Projekt 100 – 2012 vo filmovom klube Iskra:

10. september: BOHÉMSKY ŽIVOT

17. september: NEHA

24. september: ROZCHODNADERA A SIMIN

29. október: TRAINSPOTTING

12. november: ŽIVOT BRIANA

19. november: ČIERNA VENUŠA

26. november: HANBA

3. december: CHLAPEC NA BICYKLI

10. december: V TME

17. december: ČIERNA MAČKA, BIELY KOCÚR 

 

      Oficiálne stránky filmového klubu Iskra Kežmarok,    web&design Boris Švirloch, Stanislav Griguš, Lukáš Fiolek    2011