Vitajte na stránkach filmového klubu Iskra Kežmarok
Dnes je 14.8.2020, staňte sa našimi fanúšikmi na facebooku
TOPlist


 

 

 

 


Kežmarská Iskra bude už tohto roku digitálna

     V roku 2012 prestávajú filmové spoločnosti distribuovať do kín 35-milimetrové kópie filmov, definitívne prechádzajú na digitálne DCP nosiče, ktoré však kiná bez novej digitálnej techniky nebudú schopné premietať, a tak im hrozí bezprostredný zánik.

     V Kežmarku vedenie mesta pochopilo, že bez modernizácie tamojšieho kina Iskra stratí jednu z neodmysliteľných súčastí kultúrneho života v meste a našlo v rozpočte na tento rok, ktorý schválili poslanci zastupiteľstva na poslednom minuloročnom zasadnutí, potrebné financie (cca 115-tisíc eur) na digitalizáciu jeho techniky. „Je to pre nás veľmi dobrá správa a impulz, aby sme mohli ďalej pokračovať v našej činnosti. Už vo februári alebo marci by sme mali pristúpiť k výmene starého a dosluhujúceho zvukového systému v kine za moderný digitálny, čo by malo stáť približne 18-tisíc eur. Nový zvuk je zároveň podmienkou pri podávaní žiadostí o príspevok na digitalizáciu, ktorý poskytuje Audiovizuálny fond, takže hneď po výmene zvuku požiadame o dotáciu,“ rozhovorila sa vedúca kežmarského kina Oľga Semanová a pokračovala: „Potom príde na rad samotná výmena starej premietacej techniky za novú digitálnu, čo znamená, že musíme zakúpiť a nainštalovať nový digitálny 2D projektor, plátno a všetky ďalšie doplnky nového systému. Na obe spomínané investície, samozrejme, vyhlásime obchodnú súťaž. V budúcnosti by sme chceli ešte kino obohatiť aj o 3D predstavenia, no na to budeme potrebovať ďalšie prostriedky.“

     Vedúca kina Iskra verí, že už v lete by mohli diváci prísť do kina na prvé digitálne premietanie. „Pre nás by bolo ideálne, aby sme mali kino digitálnou technikou vybavené čím skôr, pretože situácia s 35prestali „tridsaťpäťky“ vyrábať úplne, ďalšie ich obmedzili na minimum. Do marca máme program ako-tak vykrytý, v apríli a ďalších mesiacoch však neviem, či ešte budeme mať čo premietať. Práve tie ďalšie mesiace by sme preto mohli využiť na rekonštrukciu, aby sme najneskôr na jeseň nabehli na plnohodnotný režim kina,“ pokračovala Semanová.
Digitálny 2D projektor je pre ktorékoľvek kino v súčasnosti nesmierne dôležitý, lebo je jediným riešením ako prežiť. Zároveň ponúka divákovi oveľa lepší audiovizuálny zážitok ako doposiaľ a jeho najväčšou výhodou je to, že filmy sa aj do vzdialenejších kín dostanú v ten istý týždeň, ako majú slovenskú premiéru v Bratislave. Kežmarskí filmoví fanúšikovia tak už nebudú musieť na svoj obľúbený film čakať mesiac či dva, kým si ho budú môcť pozrieť vo svojom kine. „2D projektor umožňuje premietať nielen filmy na DCP kópiách, ale aj na DVD, ponúknuť môžeme i priame prenosy a záznamy zo športových a kultúrnych podujatí. Zároveň budeme môcť veľmi rýchlo zorganizovať rôzne prednášky a semináre, pri ktorých je nevyhnutné premietanie filmov či prezentácií,“ skonštatovala vedúca kina.

     Aj keď v kine Iskra nahradí nová technika starú, dve premietačky 35 má okrem iných vo svojej dramaturgii kežmarský filmový klub. A čo očakáva Oľga Semanová od novej éry kina Iskra? „Viem, že nebude kino ako šibnutím čarovného prútika zrazu plné na každom premietaní, ale verím, že návštevnosť stúpne, keďže ľuďom ponúkneme kvalitný filmový zážitok v reálnom premiérovom čase. Čo sa týka vstupného, už teraz ho držíme na hrane, tlačíme smerom nadol, ale je jasné, že s novou technológiou bude musieť ísť hore. Nie však oveľa, diváci sa nemusia báť, za svoje peniaze však dostanú oveľa vyšší štandard ako doteraz,“ dodala O. Semanová. (bšl)

Článok bol uverejnený 10. januára 2012
v Podtatranských novinách č. 2/2012.

 

 

 

      Oficiálne stránky filmového klubu Iskra Kežmarok,    web&design Boris Švirloch, Stanislav Griguš, Lukáš Fiolek     2011